Niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym w ustawie o finansach publicznych

Informacje ogólne

24 maja 2013 r.
godz.: 10.00 – 17.00
sala: 105
Collegium Novum
Wyższej Szkoły Administracji Publicznej
im. Stanisława Staszica
w Białymstoku
ul. Ks. Stanisława Suchowolca 6,
15-567 Białystok

Koszt: 360 zł brutto (w cenę został wliczony obiad i dwie przerwy kawowe).

W przypadku zgłoszenia z danej jednostki więcej niż 2 osób Organizator przewiduje możliwość zastosowania rabatu w wysokości 10 % kosztów szkolenia od osoby.

Celem szkolenia „Opłaty, kary i inne należności określone w ustawie o finansach publicznych – pobór i egzekucja w świetle aktualnych przepisów i orzecznictwa sądów administracyjnych” jest zwrócenie uwagi na kwestie ustalania, poboru oraz egzekucji szeroko pojętych należności pieniężnych, pobieranych przez władzę publiczną, które nie są jednocześnie podatkami.

Autor szkolenia – dr Robert Suwaj - wskaże na rozbieżności związane z odpowiednim stosowaniem  przepisów Działu III Ordynacji podatkowej oraz Kodeksu postępowania administracyjnego w zakresie ustalania, poboru ww. należności.

Zgodnie z treścią art. 111 pkt 12 ustawy o finansach publicznych pod pojęciem: „niepodatkowej należności budżetowej o charakterze publicznoprawnym” mogą się mieścić m. in. opłaty administracyjne, grzywny, mandaty i inne kary pieniężne. Jakie? Ich katalog jest bardzo pojemny. W związku z brakiem precyzji ustawodawcy o zakwalifikowaniu danej opłaty, kary jako niepodatkowej należności o charakterze publicznoprawnym orzekają często sądy administracyjne.

Autor szkolenia skoncentruje się przede wszystkim na zagadnieniach proceduralnych (ustalanie, pobór, egzekucja należności), które z racji złożoności mogą powodować wątpliwości u stosującego prawo urzędnika. Zagadnienia teoretyczne zostaną poparte licznymi przykładami praktycznymi zaczerpniętymi z aktualnych orzeczeń sądów administracyjnych.

Szkolenie skierowane jest do bardzo szerokiej grupy odbiorców tym m. in do pracowników:

  • urzędów miast i gmin,
  • urzędów starostw powiatowych,
  • zarządów dróg (krajowych, wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych),
  • urzędów skarbowych,
  • Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Termin rekrutacji upływa w dniu 21 maja 2013r.

design b85

© Wyższa Szkoła Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku. Wszelkie prawa zastrzeżone.                   Znajdź nas na: WSAP jest Super WSAP jest Super WSAP jest Super  WSAP jest Super

Ta strona używa Cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.