Konkurs "Lider dostępności"

(28-04-2017)

W dniu wczorajszym 27 kwietnia rektor dr inż. Eugeniusz Nikulin oraz prorektor dr Jacek Pietraszewski reprezentowali nasza uczelnię w II edycji konkursu "Lider dostępności” pod honorowym patronatem Prezydenta RP które miało miejsce w Pałacu Prezydenta.

Pomimo faktu, że w tym roku nie udało się być w gronie nominowanych to warto jest pokazywać nasz potencjał oraz możliwości studiowania osób z niepełnosprawnością.?

Wyższa Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku, oferuje studentom niepełnosprawnym możliwość wypożyczenia bardzo atrakcyjnego i nowoczesnego sprzętu ułatwiającego studiowanie tj.:

Elektroniczny notatnik – urządzenie wielkości kartki A4 z wygodną podkładką, zeszytem i długopisem, które działa tak jak każdy wygodny notatnik, z tą różnicą, że to co zapisujesz jest jednocześnie zapisywane w pamięci notatnika. Zapisany tekst możesz przenieść do swojego komputera i otworzyć np. w formacie MS Word. Elektroniczny notatnik jest bardzo przydatny nie tylko na ćwiczeniach czy wykładach, ale również jest bardzo przydatny przy pisaniu prac dyplomowych, magisterskich, dużych prac zaliczeniowych, konspektów, pracy w bibliotece.

Powiększalnik elektroniczny – łatwe w obsłudze stacjonarne urządzenie elektroniczne, które na ekranie twojego odbiornika TV lub komputera z kartą TV, powiększy każdy drukowany tekst i obraz, dzięki czemu czytanie książek, podręczników, notatek, skryptów, stanie się o wiele łatwiejsze.

Powiększalnik przenośny - bardzo wygodne przenośne urządzenie elektroniczne wyposażone w kolorowy ekran, które z łatwością zmieści się w kieszeni. Uczestnicząc w zajęciach, pracując w bibliotece lub w domu, bardzo łatwo powiększy każdy tekst lub obraz.

Długopis cyfrowy – niewielkie urządzenie, które zapisuje wszystkie twoje notatki do pamięci i umożliwia ich późniejsze przeniesienie do twojego komputera i zapisanie np. w formacie Word. Urządzenie jest bardzo przydatne przy zapisywaniu notatek z wykładów i ćwiczeń.

Skaner – nowoczesny skaner wraz z oprogramowaniem typu OCR.

Dyktafon cyfrowy –  wygodne urządzenie umożliwiające zarejestrowanie wykładu czy ćwiczeń. Zapisane zajęcia możesz łatwo przenieść do swojego komputera.

Ponadto WSAP dysponuje oprogramowaniem takim jak: syntezator mowy Ivona pakiet rehabilitacyjny 2009, który sprawi, że Twój komputer przemówi,  programy powiększający Zoom Text ver. 9.1, który powiększa informacje wyświetlane na monitorze komputera oraz program  OCR ABBY FineReader 10, który odczytuje zeskanowany tekst książek, podręczników itp., co umożliwia jego łatwe przeniesienie np. do  programu MS Word, a w połączeniu z syntezatorem mowy, sprawi że Twój komputer odczyta podręcznik przyjemnym głosem .

Wymieniony powyżej sprzęt można bezpłatnie wypożyczyć. Jedynym wymaganiem jest studiowanie w WSAP oraz posiadanie  ważnego orzeczenia o  stopniu niepełnosprawności, liczba obecnie studiujących  - 20 studentów oraz– 177 absolwentów

Dostrzegacie ważne problemy, które dla innych są niedostrzegalne, jak za wysoki próg dla kogoś, kto nie jest pełnosprawny; przeciwdziałacie dyskryminacji w życiu codziennym - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nagród w 2. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności".

Gala odbyła się w czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uczestniczyła w niej Pierwsza Dama Agata Kornhauser - Duda.

- Gratulując laureatom nagród, chcę przede wszystkim powiedzieć, że świadczą one o państwa wielkości, bo w życiu przeciętnego człowieka, który jest sprawny, są elementy, które są niezauważalne - że jest jakiś próg, który trzeba przekroczyć, a dla kogoś kto ma dobry wzrok - że coś jest słabo widoczne. I chciałem ogromnie podziękować za to, że wy ten problem dostrzegacie - mówił prezydent.

- Ta wolność oznacza czasem windę, oznacza pojazd udogodnienia w środkach komunikacji - powiedział prezydent. Według niego, po powszechności tych udogodnień poznaje się, czy państwo jest nowoczesne i solidarne.

„Lider Dostępności”  to konkurs architektoniczno-urbanistyczny Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich, organizowany pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W konkursie przyznawane są nagrody w ośmiu kategoriach:

W tegorocznej 2. edycji Kapituła Konkursu „Lider  Dostępności 2017” przyznała Grand Prix, 7 nagród i wyróżnienie.

  • Grand Prix otrzymało miasto Katowice. Katowice odebrały też nagrodę w kategorii samorządKatowice to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. Powstaje tu coraz więcej dostępnych obiektów, a w starych – podczas remontów i renowacji – znikają bariery architektoniczne. Normą są windy głośnomówiące, dostosowane toalety, chodniki z wypukłościami, podjazdy i pochylnie. Dzieci z niepełnosprawnościami mogą bawić się na integracyjnych placach zabaw. Wzorcową inwestycją  jest nowa siedziba Urzędu Miasta przy ul. Rynek 1, w pełni dostosowana do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.
  • Nagrodę w kategorii architekt otrzymał Tomasz Konior, założyciel Konior Studio. Wraz z zespołem Tomasz Konior zaprojektował ponad 160 budynków, wielokrotnie nagradzanych w konkursach krajowych i międzynarodowych. Najważniejsze z nich powstały w Katowicach: siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia  oraz Centrum „Symfonia” Akademii Muzycznej, za które otrzymał Nagrodę Roku SARP 2008 i Award For the Most Friendly And Accessible For All Public Project  od Międzynarodowej Unii Architektów UIA. 
  • Nagrodę w kategorii obiekt usługowy otrzymało Lotnisko Chopina w Warszawie, które jest zdecydowanym liderem wśród obiektów transportowych w zakresie dostępności dla pasażerów z niepełnosprawnościami. 
  • Nagrodę w kategorii przestrzeń publiczna otrzymał plac miejski z targowiskiem i Ratuszem w Siechnicach. Ratusz i plac miejski są nowoczesne i zaprojektowane  z myślą o potrzebach wszystkich użytkowników. Do budynku prowadzą zlokalizowane na poziomie 0 automatyczne drzwi. Najczęściej odwiedzane instytucje – poczta i policja – są na parterze. Do innych pomieszczeń petenci mogą się dostać widną z brajlowskimi oznaczeniami. Wejścia są szerokie i bezprogowe. Władze Siechnic  zadbały też o to, by otoczenie Ratusza było pozbawione  barier. Nawierzchnia placu miejskiego jest jednolita i bez krawężników. Projektantem Ratusza w Siechnicach jest Zbigniew Maćków.
  • Nagrodę w kategorii sieć placówek otrzymał Uniwersytet Warszawski. Na uczelni studiuje ponad 1500 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Wśród sztandarowych projektów, dzięki którym studentom z niepełnosprawnościami łatwiej się funkcjonuje są: biblioteka cyfrowa gromadząca zbiory w formach dostępnych dla niewidomych i słabowidzących, transport uniwersytecki dla studentów na wózkach, wypożyczalnia sprzętu umożliwiającego robienie notatek na wykładach oraz prace adaptacyjne w większości budynków.   
  • Nagrodę w kategorii obiekt zabytkowy otrzymały Łazienki Królewskie w Warszawie. Po remoncie w 2016 roku znajdujące się na terenie Łazienek XVIII-wieczne wnętrza Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Formiernią stały się dostępne dla osób mających problemy z poruszaniem się. W tej kategorii wyróżnienie otrzymało Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, które pokazuje, jak łączyć walory zabytkowego obiektu z potrzebami różnych grup odbiorców.
  • Nagrodę w kategorii obiekt mieszkalny otrzymał Dom Studenta nr 4 przy ul. Zamenhofa w Warszawie, który jest najchętniej wybieranym przez studentów z niepełnosprawnościami akademikiem Uniwersytetu Warszawskiego.

design b85

© Wyższa Szkoła Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku. Wszelkie prawa zastrzeżone.                   Znajdź nas na: WSAP jest Super WSAP jest Super WSAP jest Super  WSAP jest Super

Ta strona używa Cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.